4,6 km, 9 minut jazdy samochodem.
Święta Lipka jest jednym z najsławniejszych sanktuariów maryjnych w naszym kraju. Nazywana „Częstochową Północy” lub „perłą baroku”, stanowi cel licznych pielgrzymek. Przy sanktuarium działa muzeum, które udostępnia zwiedzającym bezcenne zbiory sakralne oraz zabytkowe eksponaty, związane z historią tego miejsca.
Legenda: Skazaniec, którego uwięziono w lochach zamku w Kętrzynie, za sprawą interwencji Matki Bożej wyrzeźbił figurkę Maryi z Dzieciątkiem. Zaraz po wykonaniu drewnianej rzeźby został ułaskawiony i uwolniony. W podzięce zawiesił rzeźbę na lipie, która rosła przy drodze prowadzącej z Kętrzyna do Reszla. W niedługim czasie po tym zdarzeniu, miejsce to zasłynęło uzdrowieniami oraz cudami.
9,4 km, 13 minut jazdy samochodem.
Reszel to zabytkowa perła architektury i zbytków Warmii. Warto odwiedzić to miasteczko aby poczuć atmosferę średniowiecznego grodu i pospacerować wąskimi uliczkami, przy kamieniczkach, obok krzyżackiego zamku. Reszel był niegdyś miastem bardzo ważnym na Warmii. Dziś należy do sieci miast Cittaslow (miast dobrego życia). W październiku 2024 roku, w konkursie portalu Travelist, Reszel został uznany jednym z trzech najbardziej klimatycznych miasteczek w Polsce.
Ciekawostka: Nad miastem od północnej strony wznosi się wzgórze, które dawniej było miejscem publicznych egzekucji. To właśnie w Reszlu w sierpniu 1811 roku spalono na stosie oskarżoną o czary Barbarę Zdunk. Prawdopodobnie była to ostatnia w Europie taka egzekucja.
4,1 km.
To jedna z najmłodszych inwestycji turystycznych w powiecie kętrzyńskim. Otwarta oficjalnie 29 września 2024 roku ścieżka, łączy Świętą Lipkę z Reszlem, a więc i Mazury z Warmią. Ścieżka przebiega wzdłuż historycznego traktu pielgrzymkowego, charakteryzującego się przydrożnymi, barokowymi kapliczkami oraz dostojnymi, wiekowymi lipami.
Ważne: Kapliczki różańcowe na trasie Święta Lipka – Reszel są sukcesywnie odnawiane. Dba o to Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic, pozyskując środki na prace konserwatorskie.
22,3 km, 28 minut jazdy samochodem.
Mrągowo uniknęło większych zniszczeń podczas II wojny światowej, dzięki czemu śródmieście do dzisiaj zachwyca zróżnicowaną, historyczną zabudową. Co ciekawe, w mieście znajduje się spora ilość zabytkowych drzwi. Według szacunków jest ich około 200, a najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Zabytkowe kamieniczki oraz reprezentacyjne budynki znakomicie odzwierciedlają klimat mazurskiego miasteczka.
Rozrywka: Mrągowo słynie z bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej. W znanym w całym kraju amfiteatrze nad jeziorem Czos odbywają się cyklicznie: Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Muzyki Country, Festiwal Kultury Kresowej czy Disco pod Żaglami.
26,8 km, 36 minut jazdy samochodem.
Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników historii. To właśnie tu, 20 lipca 1944 roku, dokonano nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy. To właśnie tu został wydany rozkaz o zgładzeniu Powstania Warszawskiego.
Warto wiedzieć: Od 2017 roku Wilczym Szańcem zarządza Nadleśnictwo Srokowo. Utworzony przez Lasy Państwowe Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej jest systematycznie modernizowany i rozwijany. Bez wątpienia jest to największa atrakcja turystyczna ziemi kętrzyńskiej, którą odwiedza rocznie grubo ponad 300 tysięcy osób.